Zdjęcia na porcelanie to sprawdzony wybór na pomnik

Zdjęcia nagrobkowe wykonywane są farbami ceramicznymi na porcelanie. Taki sposób produkcji fotografii nagrobkowych zapewnia im trwałość oraz wysoką jakość. Fotoceramika jest gotowa do zamontowania na pomnik przy pomocy specjalistycznego silikonu.

ZAMÓW

Zdjęcia na porcelanie

Jakie zdjęcie wybrać do fotografii na porcelanie?
Zdjęcia na porcelanie wykonujemy ze zdjęcia nadesłanego przez klienta w rozdzielczości co najmniej 300 dpi, w formacie jpg, .jpeg, .tif, .bmp, .png lub z przesłanych oryginalnych zdjęć. Oryginał odsyłamy do klienta wraz z wykonaną fotografią na porcelanie.
Uwaga: Im lepsza jakość zdjęcia wyjściowego, tym lepszy efekt zdjecia nagrobkowego uzyskamy. Słabej jakości, małe zdjęcie rozciągnięte na kilkukrotnie większą powierzchnię porcelanki może okazać się niewystarczające do uzyskania oczekiwanego rezultatu.
Kształty i rozmiary zdjęć na porcelanie
Nasza szeroka oferta obejmuje przede wszystkim standardowe płytki porcelanowe, które cieszą się największą popularnością wśród klientów. Oferujemy także płytki wypukłe, które wykorzystywane są często do odtwarzania starych zdjęć porcelanowych podczas renowacji pomników. Dostępne są również nowe cienkie płytki o grubości zaledwie 1mm! Wszystkie dostępne kształty i rozmiary znajdą Państwo w naszej galerii kształtów, po wybraniu kategorii „Oferta - Produkty - Porcelana". Najchętniej wybieranym kształtem porcelanek jest owal w rozmiarach 7x10 i 8x11. Wszystkie porcelanki posiadamy w naszym magazynie od ręki, a więc zamówienie nietypowego kształtu oznacza taki sam czas realizacji jak w przypadku standardowego.
Cena zdjęcia na porcelanie
Wszystkie obowiązujące ceny wraz z dostępnymi formatami znajdą Państwo w zakładce Cennik. Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą biznesową, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w celu uzyskania oferty dla kooperantów. Jeśli chcą Państwo poznać cenę zamówienia w zależności od wybranych parametrów, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza zamówienia, który po wybraniu głównych wytycznych, pokazuje cenę w sposób dynamiczny - zależną od zmiany wybranych parametrów.
Rodzaje porcelanek nagrobkowych
Standardowe porcelanki nagrobkowe
Porcelanki standardowe produkowane są nowoczesnymi technologiami z wykorzystaniem form prasowanych. Są nieco cieńsze i bardziej płaskie od płytek wypukłych. Sposób produkcji naszych standardowych produktów gwarantuje powtarzalność płytek oraz to, iż wymiary zostaną zachowane. W przypadku tego produktu nie ma mowy o niepewnym kształcie czy rozmiarze. Kolory i linie zdjęć nagrobkowych na porcelankach standardowych są wyraźniejsze niż na porcelankach wypukłych. Sama płytka standardowa jest bielsza od porcelanki wypukłej, a więc efekt końcowy fotoceramiki i tym samym fotografii nagrobkowej będzie się różnił również pod tym względem. Płaskie porcelanki gwarantują lepsze odwzorowanie zdjęć nagrobnych, ponieważ nie występuje na nich zniekształcenie sferyczne.

Porcelanki standardowe są najczęściej wybieranym rodzajem fotoceramiki. Klasyczny kształt pasuje do większości pomników. Jest to propozycja dla osób, które stawiają na ponadczasowy wygląd oraz neutralne i proste rozwiązania. To właśnie ten rodzaj zdjęć na porcelanie jest najczęściej spotykany na nagrobkach.

Zamów porcelankę standardową
Wypukłe porcelanki nagrobkowe
Porcelanki wypukłe są produkowane w Polsce tradycyjną metodą wylewania płynnej porcelany do form gipsowych. Nie mają one dokładnego, stałego wymiaru, ponieważ wielokrotnie używane formy gipsowe zużywają się i zmieniają swoją wielkość. Przy porcelankach wypukłych delikatna rozbieżność wymiarów jest rzeczą naturalną, którą należy wziąć pod uwagę decydując się na zamówienie właśnie tego produktu. Porcelanki te wykończone są twardszą warstwą szkliwa, która sprawia, że zdjęcia nagrobkowe nabierają niepowtarzalnego charakteru oraz efektu lekkiego zmiękczenia postaci.  Takie porcelanki najczęściej wykorzystywane są w celu renowacji starego pomnika, gdzie niektóre zdjęcia już obecne na pomniku są dobrze zachowane i wymieniamy tylko wybrane. Wypukłe porcelanki stosuje się głównie ze względu na swoje wizualne podobieństwo do starych, dobrze zachowanych zdjęć na porcelanie - nie odbiegają od nich kształtem i grubością. Ponadto kolor porcelanek wypukłych bardziej przypomina starsze, lekko kremowe płytki. Nie jest to wadą płytek wypukłych, a ich charakterystyczną cechą. Choć niektórym osobom cieplejsze zabarwienie płytek wypukłych może nie przypaść do gustu, dla wielu osób to właśnie w odcieniu kryje się cały urok tego rodzaju fotoceramiki i uzyskanych zdjęć nagrobnych.

Zamów porcelankę wypukłą
Cienkie porcelanki na pomnik
Porcelanki cienkie - zdjęcie na pomnik to najnowszy produkt w OPAL Fotoceramika. Są wykonane z bardzo trwałej porcelany technicznej. Ta nowość pozwala na jeszcze większą dowolność w aranżacji pomnika ze względu na minimalną grubość porcelanki. Pomimo tego, że zdjęcia nagrobne w formie porcelanki mają zaledwie 1 mm grubości, nie prześwituje przez nie nawet ciemna powierzchnia pomnika. Cienkie porcelanki wpasują się w estetykę wielu naszych klientów, szczególnie polecamy je na nagrobki o nieco bardziej nowoczesnym charakterze. 

Poszczególne płytki z fotografią nagrobkową różnią się przede wszystkim grubością. Nasze standardowe porcelanki mają grubość ok. 7 mm. Porcelanki wypukłe - ok. 1,2 cm, a porcelanki cienkie mają grubość zaledwie ok. 1 mm! Wszystkie nasze zdjęcia na porcelanie mają wspólną podstawową cechę - są całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. Wszystkie nasze płytki mają potwierdzoną badaniami nasiąkliwość poniżej 1%, co gwarantuje, że są zupełnie mrozoodporne. Promienie słoneczne, silne mrozy czy gwałtowne zmiany temperatur nie wpłyną negatywnie na zdjęcia nagrobkowe produkcji OPAL Fotoceramika.

Zamów porcelankę cienką
Instrukcja montażu fotoceramiki

Najbezpieczniejszy montaż porcelanek standardowych i wypukłych gwarantujący trwałość i odporność na warunki atmosferyczne wykorzystuje specjalistyczny silikon montażowy. W Opal Fotoceramika dołączany jest za darmo do każdego kolorowego zdjęcia. Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją montażu fotoceramiki.

Zobacz instrukcję montażu

Porcelanki cienkie dostarczamy do Państwa podklejone specjalistyczną taśmą monterską, która zapewni minimalną grubość spoiny oraz da gwarancję trwałości.
 
 
Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu instruktażowego obrazującego sposób w jaki należy przyczepić zdjęcie na porcelanie do płyty? Dowiesz się także, jak nakładać silikon montażowy, aby woda nie dostała się pod porcelankę.
 
 
 

Dlaczego zdjęcia nagrobkowe są tak trwałe i odporne?

Najważniejszymi cechami zdjęć na pomnik - porcelanek nagrobnych Opal jest ich niska nasiąkliwość, wykorzystanie profesjonalnych i specjalistycznych tonerów ceramicznych, a także odpowiedni proces technologiczny z dobrze dobraną krzywą wypału.

Nasiąkliwość

Nasiąkliwość to innymi słowy podatność płytki porcelanowej na absorbowanie wody. Prosty test, aby sprawdzić nasiąkliwość porcelanek polega na zważeniu płytki, zanurzeniu jej w wodzie na 24h oraz ponownym jej zważeniu po upływie czasu. Jaką daje nam to informację? Przede wszystkim to, czy płytka przyjęła wodę, przez co przy zmianach temperatury na ujemne, struktura porcelany może być zagrożona pęknięciami. Dlatego tak istotne jest, aby zdjęcia nagrobkowe miały jak najmniejszą nasiąkliwość. Niektórzy producenci pokrywają całą porcelankę szkliwem, aby zminimalizować ryzyko pochłaniania wody, jednak jeśli porcelanka wyprodukowana jest w odpowiedni sposób, taki zabieg nie jest konieczny. Opal Fotoceramika wykorzystuje płytki o nasiąkliwości poniżej 1%.

Tonery ceramiczne

Ważnym aspektem przy ocenie trwałości fotografii nagrobkowych jest wykorzystanie tonerów ceramicznych, które gwarantują brak zmienności nasycenia barw. Wielokrotnie billboardy narażone na ekspozycję słoneczną bledną po kilku tygodniach. Jak to się dzieje, że fotografie nagrobkowe nawet po wielu latach wyglądają jak nowe? To właśnie zasługa nieorganicznych tonerów ceramicznych, które przez lata nie stracą kolorów, jeśli zostały odpowiednio wtopione w szkliwo płytki.

Wypał

Zdjęcia na porcelanie wypalane są w specjalistycznych piecach, które osiągają temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Powodem tak wysokiej temperatury wypału jest konieczność wtopienia farby ceramicznej w szkliwo, którym pokryta jest płytka. Odpowiednio dobrana krzywa wypału gwarantuje wybłyszczenie powierzchni fotoceramiki, ale także jest gwarancją trwałości kolorów. Szkliwo zabezpiecza nasze zdjęcie na pomnik poprzez zajście odpowiednich reakcji między topnikiem a tonerem.

Przejdź do formularza zamówienia i wybierz interesujące Cię parametry


Zdjęcia na porcelanie

 W Opal Fotoceramika specjalizujemy się w produkcji fotografii na porcelanie. Do ich tworzenia wykorzystujemy farby ceramiczne, które gwarantują trwałość i najwyższą jakość wykonania. Fotografie nagrobkowe są wypalane w wysokich temperaturach (kilkuset stopni). Jest to spowodowane koniecznością wtopienia farby ceramicznej w szkliwo, które pokrywa płytkę. Co najważniejsze, bez względu na warunki atmosferyczne, fotoceramika umieszczona na nagrobku latami nie straci swojej estetyki oraz piękna. Montaż gotowych fotografii w wybranym miejscu na pomniku jest niezwykle prosty - można tego dokonać za pomocą specjalistycznego silikonu, dołączonego do każdej wykonanej porcelany.

Pragniemy podkreślić, że każde zlecenie wykonywane jest przez nas indywidualnie - przykładamy do niego dużą uwagę, mając na względzie szacunek, a także uczucia osób chcących zachować bliskiego zmarłego w pamięci. Na wykonane fotografie upamiętniające Państwa bliskich oferujemy gwarancję producencką.


 

Profesjonalne zdjęcia nagrobkowe z krótkim czasem realizacji

 

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór kształtów i formatów fotografii nagrobkowych wykonywanych na porcelanie. Możemy przygotować standardowe porcelanki nagrobkowe, ale także wypukłe, czy też cienkie. Cienkie modele mają zaledwie 1 mm grubości, jednak mimo to nie widać przez nie ciemnej powierzchni pomnika - to częsty wybór przez klientów chcących zamieścić zdjęcia na nagrobkach o bardziej nowoczesnym charakterze. Z kolei modele wypukłe znajdują się w większości na starszych pomnikach, poddanych renowacji. Dzięki tak szerokiej ofercie mogą Państwo dobrze dopasować zdjęcie na porcelanie do charakteru i stylu nagrobka. Co niezwykle istotne, sugerujemy przesłanie do nas zdjęcia osoby zmarłej w wysokiej jakości. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepszy efekt zdjęcia naniesionego na porcelanę. Oferujemy również fachowe doradztwo w zakresie opracowania zdjęcia nagrobkowego.

Zdjęcie na pomnik

Ustawienie osób względem siebie na pomniku


Kiedy na pomniku mają znaleźć się fotografie kilku osób, stajemy przed dylematem jak ustawić zdjęcia względem siebie. Istnieje kilka niepisanych reguł, które wpływają podświadomie na odbiór wizualny kompozycji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy chcemy, aby wszystkie osoby były zwrócone w jedną stronę, czy może na pomniku widnieć będą podobizny małżeństw, co często pociąga za sobą chęć ustawienia tych osób zwróconych twarzami do siebie.

W pierwszym przypadku, kiedy decydujemy się na ustawienie wszystkich osób w tym samym kierunku, najlepiej jest ustawić ich profile w taki sposób, aby wszystkie twarze zwrócone były w kierunku środka pomnik.


W przypadku, kiedy pomnik jest wspólny dla pary małżonków, wtedy można ustawić profile w taki sposób, aby osoby były zwrócone twarzami do siebie. Kiedy na pomniku jest mało miejsca, można ustalić fotoceramiki w sposób pokazany na ilustracji obok.

Warto także rozważyć zamówienie jednej fotoceramiki, na której uwiecznione zostaną dwie osoby. W takim przypadku zazwyczaj wykorzystuje się większe płytki owalne i prostokątne w pozycji horyzontalnej. Równie popularnym rozwiązaniem są fotoporcelanki w kształcie serca.
Jedna osoba w sercu


Kolejnym niuansem, o którym często nie myślimy składając zamówienie na fotoceramikę jest ustawienie osoby na płytce. Klienci chętnie decydują się na porcelankę w kształcie serca nie biorąc pod uwagę, iż wkomponowanie popiersia w kształt serca spowoduje, że osoba znajdzie się dość nisko, poniżej wcięcia. Wizualnie powoduje to dysproporcję sylwetki do płytki. Porcelanki w kształcie serca są natomiast bardzo dobrym pomysłem na połączenie dwóch osób, np. małżeństwa.


Zmiana ubrania


Kiedy osoba na fotografii ma na sobie niezbyt eleganckie ubranie i chcemy, aby zostało zmienione na fotoceramice, należy zwrócić uwagę na widoczność dekoltu. Wspomożemy się symulacją na grafice (rys. 5). Przykładowo pani na zdjęciu otrzymanym od klienta jest w golfie (na grafice po prawej stronie, golf w kolorze morskim), a wybieramy ubranie do zmiany, na którym odsłonięta jest szyja (na grafice po lewej - szara garsonka). W takim przypadku koniecznie będzie “dorobienie” szyi kobiecie. Środkowa postać pokazuje porównanie postaci. Pomarańczowe pole oznacza szyję, którą trzeba “dorobić” w przypadku zmiany ubrania z morskiego golfa, na szarą garsonkę z odkrytym dekoltem. Niestety taka przeróbka często będzie wyglądać nienaturalnie przez konieczność odtworzenia rysów, zagięć skóry, cieni i dobranie odpowiedniego odcienia. Jeżeli klientowi bardzo zależy na dorobieniu szyi, warto jest udać się najpierw do zdolnego grafika artysty, który na spokojnie dorysuje brakujące fragmenty szyi, a dopiero taki gotowy plik przesłać do zakładu fotoceramiki. Oczywiście większość producentów fotoceramiki oferuje usługę zmiany ubrania, co często wiąże się to z koniecznością dorysowywania brakujących elementów, jednak ze względu na poziom skomplikowania takiej usługi, warto przemyśleć najpierw, czy zmiana ubrania jest konieczna, bądź dopytać, czy klient nie posiada innej fotografii, na której szyja jest widoczna.


Zdjęcie prostokątne a fotoceramika owalna


Omówmy jeszcze jeden przypadek, gdzie potrzebna jest wyobraźnia podczas składania zamówienia na fotoceramikę. Wielokrotnie zdarza się tak, że klient załącza fotografię prostokątną w dużym przybliżeniu, gdzie np. nie jest widoczna cała głowa, a składa zamówienie na fotoceramikę owalną. Konieczność dopasowania zdjęcia do obrysu ceramiki powoduje w takim przypadku jeszcze większe ucięcie postaci. (rys. 6) Kiedy nie mamy do wyboru różnych fotografii lub też jesteśmy zdecydowani na konkretne zdjęcie, wtedy warto zastanowić się jak ta fotografia będzie wyglądać po wpasowaniu jej w oczekiwany kształt fotoceramiki.


Zmiana profilu


Jest wiele powodów, dla których potrzeba czasami zrobić odwrócenie profilu, m.in. te opisane powyżej. Choć jest to usługa prosta i bezpłatna, należy wziąć pod uwagę kilka jej aspektów. Przede wszystkim odznaczenia. Niejednokrotnie zdarza się tak, że klient prosi o zmianę profilu osoby, która na zdjęciu posiada odznaczenia np. wojskowe. Zmiana profilu spowoduje, że odznaczenia zmienią swoje miejsce i będą w odbiciu lustrzanym. Zazwyczaj nie da się ich tak prosto “przerzucić z powrotem”, ponieważ zmiana profilu pociąga za sobą zmianę kąta ustawienia postaci, co również wpływa na oświetlenie i cienie. Zrobienie zmiany profilu osoby bez zmiany lustrzanej odznaczeń powoduje nienaturalny wygląd fotoceramiki.


Innym aspektem zmiany profilu, na który warto zwrócić uwagę jest asymetria twarzy. Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny. Te drobne różnice nie rzucają się zazwyczaj w oczy, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do wyglądu naszych twarzy w lustrze i wyglądu twarzy bliskich na żywo. Dopiero po zrobieniu zdjęcia i zmianie profilu można zauważyć, że twarz wygląda nieco inaczej, niż zwykle. To właśnie kwestia tych drobnych asymetrii. Jeśli decydujemy się na zmianę profilu osoby na fotoceramice, należy wziąć pod uwagę, że dana osoba może po takiej zmianie może, choć nie zawsze, wyglądać odrobinę inaczej.
Jeśli nie wiesz jakie parametry wybrać, na górnym, pomarańczowym pasku zdecyduj się na szablon zamówienia.